Přeskočit na obsah

Seminář s Hanshi Paolo Lusvardi 8.DAN

Seminář s Hanshi Paolo Lusvardi 8.DAN

Ostrava 3. – 5. 3. 2023

Oss! Hvízdání, vznikající prořezáváním se lokomotivy vzduchem cestou z Ostravy do Prahy, už je dávno pryč. Žebra načechrána kovadlinou (pěst) Lusvardi senseie budou ještě nějaký čas citlivější, ale dojmy z právě skončeného setkání v Ostravě, jsou ještě čerstvé a právě tak akorát usazené, jako prach v dojo den po tréninku. Těch setkání se senseiem Lusvardi bylo za uplynulých let nepočítaně. Ať už jsme my přijeli za ním do Itálie, nebo on za námi do různých měst po České Republice.
Tentokráte zavítal do Ostravy, kde nebyl poprvé, a věřme, že ne naposledy. A i tentokrát byla atmosféra velmi přátelská, neřeknu-li rodinná. Svůj díl na tom mají samozřejmě pořadatelé z Ostravy, Oder a Frenštátu, ale tu pravou atmosféru tvoří harmonie mezi učitelem a žáky. Myslím, že vztah hanshi Lusvardi k nám, jeho studentům, mohu bez obav nazvat přátelským a přátelský duch se nesl celým seminářem.
V pátek večer proběhl první trénink pro připomenutí principů, které vyučuje Soshi Miura a Hanshi Lusvardi je přijmul za své a vyučuje je dále v této přímé linii. Sobotní a nedělní tréninky vždy navazovaly na předešlé a cvičily se především základní techniky ve dvojicích s důrazem na osu těla, přenos váhy v postoji a na práci boků. Především sobota byla dost náročná na vstřebání informací a jejich zaimplementování do praxe. Ale většina z nás už cvičíme dost dlouho na to, abychom věděli, že na semináři se nové věci nenaučíte, zde se s nimi jen seznámíte a všechny ty informace si přinesete do svého dojo, kde na nich budete pracovat a studovat je. To je ta „cesta“ jak se často zmiňuje. Je to prostě práce. Když ji děláte často a správně, zlepšujete se v ní, až ji nakonec ovládnete. A až ji ovládnete, je čas ji začít studovat.
Koncept těchto seminářů, kde cvičí spolu pokročilí (věkem i tech. stupněm) s mladšími studenty dohromady, má výhodu mimo jiné i v tom, že vaši žáci vidí, že i jejich učitel, přestože praktikuje karate 30-40 let, se má stále co učit, že ta cesta učení je vlastně nekonečná a zdokonalování sebe sama by mělo být nekonečné. Navíc vidí, že díky cvičení podle soshi Miura se dá cvičit i ve vysokém věku. Hanshi Lusvardi letos oslaví 70. let. Přestože by si mohl vybírat, kde a koho bude učit, znovu přijede za námi a s neskutečnou trpělivostí se věnuje každému jednomu účastníkovi semináře, ať je to padesátník s 6-tým danem, nebo 10-ti letá držitelka 5-tého kyu.
A tento přístup je zase motivace pro mě a myslím si, že by měla být pro všechny trenéry. Má to cenu, znovu a znovu nabírat nové žáky, věnovat každému jednomu to nejcennější, co máme, náš čas. Ne jen stát v dojo a počítat znovu a znovu do deseti. Naopak, vysvětlovat, prakticky předvádět, předávat vlastní zkušenosti a naučit žáky studovat karate tak, jak to učí Soshi Miura a tak jak jsme o uplynulém víkendu mohli znovu zažít vyučovat Hanshi Lusvardi 8.DAN.
Oss!5 4 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x